DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Kanáři Glostři - chov zrušen

 

Glostři jsou odolní kanárci, chovaní pro vzhled. Řadí se mezi kanáry postavové. Atraktivní jsou glostři corona, to znamená s chocholkou. Nedoporučuje se je vzájemně párovat, jsou nositeli letálního faktoru - genu, který způsobuje úhyn mláďat již ve vejci. Při spojení dvou chocholatých kanárů je předpoklad 25% ztráty v odchovu. Proto se glostři chovají i ve variantě bez chocholky, consort čili hladký. Pokud chceme odchovávat chocholaté kanáry, sestavujeme pár z jednoho jedince s chocholkou a druhého hladkého. Samozřejmě je možné párovat i dva hladké, ale pak je celý odchov také hladký.

První glostr se k nám dostal v roce 2003. Tenkrát jsme měli pouze papoušky a o kanárech jsme toho moc nevěděli. Tenhle první měl být jen jako společník a pro zpěv. Jenže se mu moc zpívat nechtělo. Ona to totiž byla samička. A tak jsme k ní sháněli samce a tím se chov glostrů začal pomaličku rozjíždět. Zpočátku jsme měli pouze zelené a straky. Časem jsme sehnali i dominantní bílé a žlutého s modrou chocholkou.

                                                     dominantní bílý samec

Dominantní bílí kanáři nejsou narozdíl od recesivních dokonale bílí. Mají v křídle na letkách nažloutlou skvrnu, "sedlinu". Tito kanáři se nesmí párovat mezi sebou. Na tuto barvu je vázán letální faktor a při spojení dvou stejných kanárů uhyne 25% mláďat již ve vejci. Pokud chci dosáhnout odchovu v bílé barvě, musím dom. bílého kanára spárovat se žlutým. Potom je odchov pouze v těchto dvou barvách. Samozřejmě mohu dát k bílému kanárovi i partnera v jiné barvě, např. zeleného či žlutohnědou straku, ale pak je většina mláďat strakatých. I z tohoto spojení se někdy podaří odchovat bílého jedince. Pozor na bílohnědé straky. Bílohnědý má opět gen dominantně bílého kanára a s tím musíme v chovu počítat. Ještě dodatek pro neznalé genetiky: naprostý průšvih by byl spárovat dva bílé (nebo bílohnědé) chocholaté. To by v hnízdě nezbylo téměř nic. 

Bílí kanáři většinou nemají tak pěkně kulatou postavu jako zelení. A gloster je především kanár postavový, barva je až na druhém místě. Proto se v současné době, kdy se bílí v našem chovu poměrně rozšířili, snažíme zdokonalit postavu pomocí barevných glostrů.