DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Papoušek nádherný-chov zrušen

Začátkem roku 2017, ještě v zimě, náš nádherný samec náhle uhynul. Tím chov těchto papoušků zatím končíme.

V chovu máme jeden pár papoušků nádherných. Samec je z vlastního chovu, z posledního hnízdění starého páru v roce 2005.

Tohle poslední hnízdo se odlišovalo od všech předchozích. Mláďata, 4 kusy, podivně dlouho opeřovala. Vylétla z budky nedopeřená a zůstávala ještě několik týdnů na zemi, ve vnitřní části voliéry. Samec je jakoby nevnímal a zřejmě se pokoušel znovu pářit se samicí. Přitom ji potloukl tak, že ochrnula na nohy. Samce jsme od ní oddělili. Bohužel se již neuzdravila. I v tomto stavu dokázala mladé dovést k samostatnosti. Potom jsme ji byli nuceni utratit, protože nedokázala létat ani pořádně sedět (neustále se přidržovala pletiva zobákem) a měla odřený hrudník. Na jaře r. 2006 nás překvapil mladý samec, který přepeřil do červeně strakatého zbarvení. Nikdy dřív se nic podobného u mladých od tohoto páru nestalo. Proto jsme k němu začali shánět samici, u které by snad mohl být předpoklad vlohy pro podobné zbarvení, aspoň ojedinělá jinak zbarvená pírka.

samec na jaře 2006         

 V roce 2007 samec přepeřil opět do normálního zbarvení.

     přepeřený samec

Strakatou samici se nám sehnat nepodařilo. Do chovu jsme přikoupili samici s rozšířenějším oranžovým zbarvením peří nad nohami. V roce 2009 začala poprvé snášet, bohužel na zem voliéry. Nepřijmula ani budku na zemi ani plastovou krabici, snášela zásadně na holou zem a na vejce nezasedla. V letošním roce, 2010, jsem na zem připravila ošatku s hoblinami a otevřenou budku. Opět snesla vejce do prázdného rohu na holý beton. Podsypala jsem snůšku aspoň rašelinou smíhanou s pilinami. Většinu výstelky vyhrabala, ale na vejcích seděla pevně, neulétala, ani když jsem vcházela dovnitř s krmením. Bohužel vejce vyschla a to v té době hodně pršelo. Takto na zemi zřejmě není šance na odchov. Přemýšlím, jestli shánět jinou samici nebo zkusit příště polévat zem vodou. 

 

14.3.2011 V zimě jsme sehnali jinou samici, je narozená 2010. Tu původní potvůrku jsme se slevou prodali, s tím, že do budky nejde. Novou samičku jsem pustila k samci ihned. Zatím jsou spolu v pohodě, ale nijak zvlášť se k sobě nemají. Uvidíme, až propukne jaro.

 

 

Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...

Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...