Kanáři Lizardi - chov zrušen
Lizard je kanár postavový kreslený. Je to jedna z nejsložitějších mutací kanára. Je obtížné docílit kvalitního odchovu, protože u lizarda se hodnotí postava, kresba a to po celém těle (od zobáku přes hlavu po zádech, hrudi i břiše) a čepička. Kresba je šupinatá a má připomínat ještěrku. Od toho je odvozen název lizard = angl. ještěrka. Čepička je vlastně jednobarevná skvrna na hlavě bez kresby. Může být úplná - cap, roztrhaná nebo přerušená - broken cap, žádná - non cap. U jedinců bez čepičky se hodnotí kresba i na hlavě a to již od zobáku.
rok 2017 Chov lizardů ukončen. Bylo to časově náročné a přestalo se dařit. Děti si pořídily andulky a já se po mnoha letech vrátila k chovu králíků rexů.
rok 2010 v chovu lizardů jsme nováčci a začátky opravdu nebyly snadné. První pár lizardů, který se nám podařilo sehnat, nebyl kvalitní. Samec byl celkem pěkný, samice neměla správnou kresbu, zato byla velmi dobrá matka. Odchovala 11 vlastních mláďat a 2 glostry z podložených vajec. Z jejích mladých byli jen 3 s pěknou kresbou lizarda. V roce 2008 jsme sháněli kvalitnější materiál do chovu, ale následující sezóna roku 2009 byla doslova průšvihová. Kanáři špatně přezimovali, někteří v zimě uhynuli a zbylí vůbec nechtěli hnízdit. Lizardi byli v zimě ve voliéře, v kryté nevytápěné části společně s glostry. Glostrům toto prostředí vždy vyhovovalo, ale lizardi to zřejmě nesnesou. Taky asi záleží na tom, z jakých podmínek pocházejí. Nakonec dopadlo jedno hnízdo a z něj vyvedené jediné mládě - pěkná samička, kterou jsme si nechali do chovu.
Na podzim jsme lizardy umístili do větší dvouklece na chodbu. V jedné půlce byly samice, v druhé samci. Na jaře 2010 jsme kanáry přestěhovali do chovných klecí v ptačím domku a samice začaly snášet jak o život.
Letos máme 3 chovuschopné samice. Jedna samice nestaví hnízda, snáší do holé kokosové skořápky a příliš se nestará. U nás odchovanou samici z r.2009 jsem spárovala se samcem z Německa. Ta je spolehlivá. Poslední se zdá být také v pohodě, ale jedno hnízdo měla neoplozené.
19.7.2010 K dnešnímu dni je 9 odstavených lizardů, 3 vylétlí z hnízda.
Vyfocení ptáci jsou v šatu mláďat - nepřepeření.
17.8.2010 12 odstavených mláďat a dnes se v hnízdě lizardů vylíhli 3 kanárci, z toho dva červenoocí.
29.8.2010 Těmto posledním mladým je 12 dní. Červenoocí mají žluté čepičky, opeřují a barva se zatím jeví jako béžový základ se světle šedou kresbou. Tmavý lizard má čepičku bílou.
30.8.2010 13 dní
Kresba u červenookých mláďat se vybarvuje do skořicova. Nevyznám se podrobně v mutacích barevných kanárů, ale tato mláďata připomínají saténové isabelové. Jsme zvědaví, jak bude zbarvení vypadat až dopeří.
31.8.2010 Jedno béžové červenooké mládě v noci uhynulo. Vylétlo z hnízda a počasí nám nepřálo. Sice v domku zase taková zima není, ale přece jen to ochlazení mládě nevydrželo. Ostatní jsem přestěhovala s rodiči domů na chodbu do menší klece. Stěhování zvládli dobře, rodiče se starají a zbylá dvě mláďata vzorně krmí.
18.9.2010 Zbylým dvěma mláďatům se daří. U červenookého oči ztmavly. Na fotce to není vidět, ale oko má tmavě rubínovou panenku, zdálky se však zdá být černé. Po poradě s posuzovatelem jsem zjistila, že se jedná o hnědého lizarda (cinnamon): světle hnědá kresba (melanin), v tomto případě žlutá doplňková barva (lipochrom). Bude to zřejmě samička.